خريد vpn خريد kerio خريد vpn
اطلاعات كامل درباره رشته مهندسي برق در مقطع كارشناسي ارشد

menمتنوع ترین سایت فروش دستبند چرم مردانه

طرح های زیبا و اروپایی در سایت کابوک چرم

برای مشاهده مدل های بیشتر و خرید کلیک کنید

 

women

دستبند های زیبا زنانه

طرح های زیبا و اروپایی در سایت کابوک چرم

برای مشاهده مدل های بیشتر و خرید کلیک کنید

 
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » اطلاعات کامل درباره رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد
نویسنده:admin تعداد بازدید:1,082 views

اطلاعات کامل درباره رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد

مهندسی برق
معرفی رشته گرایش ها وابعاد مختلف دوره در کارشناسی ارشد
مواد امتحانی وضرایب دروس ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها: سراسری روزانه و …
منابع دانشگاهی زمینه های اشتغال
معرفی رشته
مهندسی برق، دانش تحلیل و بررسی ریاضی پدیده‌های فیزیکی است که به نحوی به بارهای الکتریکی و حرکت و آثار آن‌ها (از قبیل جریان الکتریکی، پتانسیل الکتریکی، میدان الکتریکی، میدان مغناطیسی، موج الکترومغناطیسی، نیروی الکتریکی و نیروی مغناطیسی) مربوط می‌‌شوند. به دنبال کشف خواص الکتریکی و مغناطیسی مواد، این رشته مهندسی برای بکارگیری این خواص، جهت ساخت لوازم الکتریکی و الکترونیکی مورد نیاز به وجود آمده‌است.
گرایش ها وابعاد مختلف دوره در کارشناسی ارشد
 • گرایش مخابرات

مهندسی برق شاخه‌ی مخابرات دارای سه گرایش مخابرات میدان، مخابرات سیستم و مخابرات رمز است. دانشجویان گرایش مخابرات سیستم عمدتا در طراحی سیستم‌های مخابراتی فعالیت می‌کنند. طراحی سیستم‌های رادار و جنگ الکترونیک که جزو پروژه‌های نظامی محسوب می‌شوند، از زمینه‌های ویژه‌ی کاربرد گرایش مخابرات سیستم هستند. طراحی شبکه‌های مخابراتی جهت ارتباط اطلاعاتی (مانند شبکه‌های ارتباطی بانک‌ها) و نصب و راه اندازی شبکه‌های ارتباط از راه دور (موبایل ) نیز در تخصص دانشجویان این گرایش است. دانشجویان گرایش مخابرات میدان در زمینه‌ی طراحی اجزای فرستنده-گیرنده‌های مخابراتی مانند طراحی آنتن‌ها، طراحی موج‌بر و شبیه سازی آن‌ها تخصص دارند. گرایش رمز نیز در زمینه‌ی مخابرات امن که از مسائل حیاتی در پروژه‌های نظامی است، کاربرد دارد. تهیه‌ی پروتکل‌های مخابرات امن و تست و ارزیابی میزان امنیت شبکه‌های مخابراتی نیاز به متخصصان در این زمینه دارد. بحث طراحی امنیتی کارت‌های هوشمند که در راستای ایجاد دولت الکترونیک نقش اساسی دارد در زمره‌ی فعالیت‌های مهم این گرایش است. در مجموع دانشجویان هر سه گرایش، نیازهای مخابراتی پروژه‌های نظامی را تامین می‌کنند. اگر چه زمینه‌ی انجام پروژه‌های مخابراتی غیر نظامی هم که نمونه‌هایی از آن‌ها آورده شد، برای متخصصان این رشته جود دارد.

 • گرایش الکترونیک

مهندسی برق شاخه‌ی الکترونیک دارای سه گرایش طراحی آنالوگ، مدارهای دیجیتال، ادوات میکرو و نانو الکترونیک است. طراحی آنالوگ، گرایشی است که در گذشته‌ی نه چندان دور به عنوان نمادی برای یک مهندس الکترونیک بوده است. به گونه‌ای که وقتی نامی از مهندس الکترونیک برده می‌شد، مدارات الکترونیکی آنالوگ شامل سلف، خازن، مقاومت و تقویت کننده‌های عملیاتی در ذهن تداعی می‌شد. امروزه این شاخه از مهندسی الکترونیک با حفظ کاربری خود در طراحی مدارهای آنالوگ برای استفاده در وسایل خانگی، سیستم‌های ارتباطی و پروژه‌های عمدتا تجاری به تدریج شاخص بودن خود را از دست می‌دهد. برتری ویژه‌ی سیستم‌های دیجیتال بر آنالوگ، امروزه باعث شده تمایل بسیاری برای طراحی بر پایه‌ی سیستم‌های دیجیتال به‌وجود آید و اگر این عصر را عصر دیجیتال بگوییم، سخنی به گزافه نگفته‌ایم. مهندس برق در شاخه‌ی الکترونیک دیجیتال در کنار مهندسین مخابرات در انجام پروژه‌های مخابراتی و پیاده‌سازی بهینه‌ی طرح‌های مخابراتی نقش عمده‌ای ایفا می‌کند. طراحی بردهای FPGA، طراحی بردهای کنترلی با استفاده از میکرو کنترلرهای عمومی یا خاص از جمله فعالیت‌هایی است که در تخصص این گرایش است. علاوه بر کاربردهای نظامی، با توجه به دیجیتالی شدن اکثر وسایلی که به صورت روزمره با آن ها سروکار داریم، نیاز ویژه‌ای در کشور به مهندسین توانا در این زمینه دیده می‌شود. گرایش ادوات میکرو – نانو الکترونیک از گرایش‌های نوظهور است که بحث‌های آن در مرزهای دانش واقع است. بیشتر فعالیت‌ها در این زمینه در کشور جنبه‌ی تحقیقاتی دارد و از اهداف تاسیس چنین گرایشی در کشور نیز رشد علمی و پرورش نسلی از دانشمندان متخصص در زمینه‌ی تکنولوژی‌های نانو است. این گرایش در حال حاضر در برخی دانشگاه‌های مطرح کشور از جمله دانشگاه شریف و دانشگاه تهران ارائه می‌شود و فعالیت‌های تحقیقاتی آن به آزمایشگاه‌های موجود در این دانشگاه‌ها محدود است.

 • گرایش قدرت

مهندسی برق شاخه‌ی قدرت دارای دو گرایش ماشین‌های الکتریکی و سیستم‌های قدرت است. مهندسین قدرت در گرایش سیستم‌های قدرت و طراحی و نظارت بر شبکه‌ی قدرت تخصص دارند. با توجه به نیاز روز افزون کشور به انرژی برق و توسعه‌ی شبکه‌ی برق، از این جهت کشور به متخصصان این گرایش نیازمند است. این مهندسین در طراحی نیروگاه‌ها و مشاوره در زمینه‌ی احداث نیروگاه‌هایی که با انرژی‌های نو کار می‌کنند، توانمند هستند. در گرایش ماشین‌های الکتریکی، طراحی موتورهای الکتریکی مورد استفاده در صنایع مختلف، مشاوره در نصب و راه‌اندازی ژنراتورهای نیروگاهی، طراحی درایو (مدارهای الکترونیک قدرت مورد استفاده جهت راه اندازی و کنترل ماشین‌های الکتریکی) در تخصص مهندسین این گرایش است.

دروس‌ تاثیر گذار در هر گرایش

 • مخابرات

الکترومغناطیس، تجزیه و تحلیل که دارای بیشترین ضریب است و درس الکترونیک که علاوه بر ضریب بالا درسی با ضریب سختی بالاست که درصد خوب آن تراز را به طور محسوسی بالا می‌برد.

 • الکترونیک

الکترونیک یکی از دروس بسیار مهم است که به واسطه‌ی داشتن ضریب ۵، تمایز خاصی نسبت به کلیه‌ی دروس این گرایش دارد. در ضمن ضریب سختی آن نیز بالاست و وقت عمده‌ای باید برای آن صرف شود. الکترو مغناطیس نیز علاوه بر داشتن ضریب بالا در کنکور جزء دروس مشکل این گرایش است.

 • قدرت

ماشین‌های الکتریکی و بررسی سیستم‌های قدرت به خاطر داشتن ضریب بالا در راس درس‌های مشکل این گرایش قرار می‌گیرند.. الکترو مغناطیس نیز به واسطه‌ی ضریب سختی بالا از دروس مهم این گرایش محسوب می‌شود.

 • کنترل

کنترل و تجزیه و تحلیل در کنکور ضریب بالایی دارند و به همین خاطر از اهمیت بالایی نیز برخورداند. درس الکترونیک نیز به واسطه ی ضریب سختی بالا، از اهمیت زیادی در این گرایش برخوردار است.

 • مهندسی پزشکی

کنترل و تجزیه و تحلیل در کنکور ضریب بالایی دارند و به همین خاطر از اهمیت بالایی نیز برخورداند. درس الکترونیک نیز به واسطه ی ضریب سختی بالا، از اهمیت زیادی در این گرایش برخوردار است.

توانایی‌های لازم برای داوطلبان

علاوه بر علاقه که عامل مهمی در موفقیت به حساب می­آید با توجه به تنوع دروس مجموعه مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو در هر گرایش احتیاج به توانایی­های خاصی دارد. در زیر شاخه­ ماشین گرایش قدرت با وجود این که ریاضیات قوی مورد نیاز نیست، شخص علاوه بر فهم مفاهیم پایه الکترومغناطیس احتیاج به قدرت تجسم ذهنی بالا برای درک اصول کار ماشین‌های دوار و شار پیوندی دارد. در زیر شاخه سیستم نیز نیاز به درک مسایل اقتصادی دیده می‌شود. زیرشاخه مخابرات سیستم احتیاج به فهم ریاضیات قوی دارد که بیشتر در ارتباط با آمار واحتمال و تجزیه و تحلیل سیستم (درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها) است. در بعضی از مباحث لایه فیزیکی مربوط به شبکه­ها، تسلط بر فیزیک الکتریسیته برای دانشجو اهمیت دارد. زیر شاخه مدار(circuit) گرایش الکترونیک، دید مداری قوی می­طلبد. در زیرشاخه ابزار (device ) تسلط بر مفاهیم فیزیک کوانتوم اهمیت دارد و در دیجیتال برنامه نویسی قوی مورد نیاز است. گرایش کنترل با توجه به کاربرد زیاد ریاضیات، تسلط بر ریاضیات و آمادگی ذهنی دانشجو را برای درگیر شدن با مباحث محض ریاضی می­طلبد. گرایش مهندسی پزشکی که بین رشته­ای محسوب می­شود، علاوه بر دید مداری قوی احتیاج به آشنایی با علم مواد و حرکت اجسام دارد.

با توجه به آن‌چه تا کنون گفته شد، کمبود توانایی‌های مذکور می­تواند عاملی بازدارنده در ادامه تحصیل در هر گرایش شود. برای این منظور می­توان میزان تسلط شخص روی دروس پایه هر گرایش که در دوره کارشناسی گذرانده می­شود را مورد ارزیابی قرار داد. عدم فهم کامل دروس ماشین‌های الکتریکی۳ و بررسی سیستم‌های قدرت ۱و۲ در مورد گرایش قدرت سیستم و عدم تسلط بر دروس الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی ۱و۲ در مورد زیرگرایش­های الکترونیک قدرت و ماشین مشکل ساز خواهد شد. دانشجویانی که از ریاضی قوی برخوردار نبوده و در دروس سیگنال سیستم، آمار واحتمال مشکل دارند بهتر است وارد گرایش مخابرات نشوند.در مورد گرایش­های الکترونیک و مهندسی پزشکی نیز عدم تسلط بر مطالب دروس الکترونیک ۱و۲و۳ مانع موفقیت دانشجو خواهد شد. ضعف در دروس سیستم‌های کنترل خطی، آمار و احتمال و معادلات دیفرانسیل نیز مانع پیشرفت دانشجو در گرایش کنترل است.

مواد امتحانی و ضرایب دروس
مواد امتحانی و ضرایب در دانشگاه سراسری
گرایش دروس و ضرایب

زبان عمومی وتخصصی

ریاضیات

مدارهای الکتریکی۱و۲

الکترونیک

ماشین‌های الکتریکی۱و۲

سیستم‌های کنترل خطی

الکترومغناطیس

تجزیه و تحلیل سیستم

بررسی سیستم‌های‌قدرت

الکترونیک ۳ ۴ ۴ ۴ ۰ ۳ ۳ ۴ ۰
قدرت ۳ ۴ ۴ ۰ ۴ ۴ ۳ ۰ ۳
مخابرات ۳ ۴ ۴ ۳ ۰ ۳ ۴ ۴ ۰
کنترل ۳ ۴ ۴ ۳ ۳ ۴ ۰ ۴ ۰
راه‌آهن‌برقی ۳ ۴ ۴ ۰ ۴ ۴ ۳ ۰ ۳

مدیریت انرژی الکتریکی

۳ ۴ ۴ ۰ ۴ ۴ ۳ ۰ ۳

مهندسی‌پزشکی(بیوالکتریک)

۳ ۴ ۴ ۳ ۰ ۴ ۱ ۴ ۰

ریاضیات شامل*: معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی، آمار و احتمالات

مواد امتحانی و ضرایب در دانشگاه سراسری آزاد

http://www.kosarut.ir/uploaded_files/69335/1/bargh.jpghttp://www.kosarut.ir/uploaded_files/69335/1/bargh1.JPGhttp://www.kosarut.ir/uploaded_files/69335/1/bargh2.JPGhttp://www.kosarut.ir/uploaded_files/69335/1/barg3.JPGhttp://www.kosarut.ir/uploaded_files/69335/1/barg4.JPG

http://www.kosarut.ir/uploaded_files/69335/1/barg5.JPG

http://www.kosarut.ir/uploaded_files/69335/1/barg6.JPG

فعلا موجود نمیباشد.
ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها: سراسری روزانه و …
ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های آزاد کل کشور

http://www.kosarut.ir/uploaded_files/69335/1/azad.JPG

منابع دانشگاهی

.       معادلات

معادلات دیفرانسیل و حل مسایل مقدار مرزی (بویس)

b.       ریاضی مهندسی

-          معادلات دیفرانسیل پاره‌ای در ریاضی فیزیک (تین مینت یو)

-          اعداد مختلط و کاربردهای آن (چرچیل)

c.       آمار و احتمال

آمار و احتمال (پاپولیس)

مدارهای الکتریکی:

 • نظریه اساسی مدارها و شبکه‌ها (کوه- دسور ترجمه‌ی جبه دار مارالانی)

سیستم‌های کنترل خطی:

 • سیستم‌های کنترل مدرن (درف- بیشاپ)

تجزیه و تحلیل سیستم:

 • سیگنال‌ها و سیستم‌ها (اپنهایم)

الکترونیک:

 • الکترونیک (گری)
 • مدهرهای میکروالکترونیک (سدرا- اسمیت)
 • تحلیل و طراحی مدارهای الکترونیک (شفیعی دو جلد)

الکترو مغناطیس:

 • الکترومغناطیس میدان و موج (چنگ)

ماشین های الکتریکی:

 • ماشین‌های الکتریکی (پی . سی. سن)
 • ماشین‌های الکتریکی (فیتز- جرالد)

بررسی سیستمهای قدرت:

 • بررسی و طراحی سیستم‌های قدرت (گلاور)
 • بررسی سیستم‌های قدرت (استیونسون)

مهندسی برق، دانش تحلیل و بررسی ریاضی پدیده‌هایی فیزیکی است که به نحوی به بارهای الکتریکی و حرکت و آثار آن‌ها (از قبیل جریان الکتریکی، پتانسیل الکتریکی، میدان الکتریکی، میدان مغناطیسی، موج الکترومغناطیسی، نیروی الکتریکی، نیروی مغناطیسی) مربوط می‌‌شوند. به دنبال کشف خواص الکتریکی و مغناطیسی مواد، این رشته‌ی مهندسی، برای بکارگیری این خواص، جهت ساخت لوازم الکتریکی و الکترونیکی مورد نیاز  بوجود آمده‌است.

زمینه های اشتغال
فعلا موجود نمیباشد

حتما به صفحه اصلی سایت سر بزنید

. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

مطالب مرتبط :

دو دیدگاه

 1. عالی و اطلاعات در مورد اموزش زبان انگلیسی در ارشد محشره

 2. salam darmorede manabe azmoon karshenasi be arshad baraye ghabuli dar daneshgahe tehran ya allame lotfan rahnameem konin .

 3. S.mikhastam bedunam behtarin daneshgah azade khorasane razavy baraye arshade amoozeshe zaban englisy kodoome lotfan rahnamayi konid man lisanse motarejemiyam baraye arshad mikham amoozesh bekhunam.montazeram

 4. S.mikhastam bedunam behtarin daneshgah azade khorasane razavy baraye arshade amoozeshe zaban denglisy kodoome lotfan rahnamayi konid man lisanse motarejemiyam baraye arshad mikham amoozesh bekhunam.montazeram

 5. سلام.من لیسانس حسابداری دارم برای ارشد میخوام اموزش زبان بخونم.بنظرتون اگه الان شروع کنم میتونم یه جای خوب قبول شم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

اختصاصی پاتوق بلاگ

آخرین نظرات

برای اشتراک در مطالب پاتوق بلاگ ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید